Ambasador w Vantaa

Ambasador-w-Vantaa

Korzystając z zaproszenia władz 31 października br. ambasador złożył wizytę w okołohelsińskim, ponaddwustutysięcznym mieście Vantaa.

 

Vantaa to bardzo ważny punkt stołecznej aglomeracji – to tutaj znajduje się znane na całym świecie międzynarodowe lotnisko, to przez Vantę przebiega znaczna część obwodnicy znanej jako Keha III, to tu buduje się linię kolejową, która wkrótce połączy lotnisko z Helsinkami. To tu w dzielnicy Tikkurila produkuje się znane na całym świecie, w tym także w Polsce, farby i lakiery, tutaj także powstało znakomite, jedyne i w Finlandii niepowtarzalne, nowoczesne centrum popularyzacji nauki i techniki wśród dzieci i młodzieży pod nazwą HEUREKA, porównywalne z warszawskim Centrum Nauki im. M. Kopernika. Tu wreszcie działa bardzo prężne Towarzystwo Przyjaźni Finlandia – Polska.

Ambasador został podjęty oficjalnie w ratuszu miejskim przez burmistrza, pana Kariego Nenonena, który zapoznał go z głównymi problemami miasta i perspektywami jego rozwoju. Rozmawiano też o możliwościach aktywizacji współpracy ze Słupskiem, który jest miastem zbliźniaczonym z Vantą. Burmistrz zapowiedział, że po najbliższych wyborach samorządowych w Polsce z przyjemnością odwiedzi Słupsk. W drugiej części wizyty ambasador został zapoznany z funkcjonowaniem międzynarodowej szkoły podstawowej w Vancie, będącej dumą miasta i jego władz. Akurat trafiono na Halloween, w którym uczestniczyli zarówno uczniowie szkoły z klas od 1 do 9, jak i kadra nauczycielska. Spotkanie z dyrekcją szkoły oraz wizyta w mieszczącej się w szkole nowoczesnej bibliotece miejskiej dały asumpt do pogłębionej dyskusji na temat fińskiego systemu szkolnego i opieki pozalekcyjnej oraz wyrażenia uznania dla organizacji systemu bibliotek publicznych w regionie stołecznym i w całej Finlandii.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady RP w Helsinkach
Fot: finlandia.msz.gov.pl

Skomentuj