Badania nad konstrukcją anten 5G

Badania-nad-konstrukcja-anten-5G

IBM i Ericsson współpracują nad konstrukcją anten 5G

Ericsson i IBM ogłosiły współpracę w badaniach nad konstrukcją anten 5G do pasm fazowych, co umożliwi sieciom zapewnienie swoim klientom prędkości przesyłu danych wielokrotnie przewyższających dostępne obecnie.

Producenci urządzeń mobilnych prześcigają się w dostarczaniu klientom najnowszych funkcji i zastosowań, a bezprzewodowe technologie M2M (machine-to-machine) są coraz powszechniej stosowane w wielu dziedzinach życia, operatorzy dostrzegą więc gwałtowny wzrost zapotrzebowania na dane i pasma. Według doniesień czerwcowej edycji raportu Ericsson na temat mobilności, ruch danych mobilnych wzrośnie dziesięciokrotnie do roku 2019, a liczba 200 milionów urządzeń M2M będących w użyciu pod koniec roku 2013 zostanie przekroczona trzy- lub czterokrotnie zanim technologia 5G w ogóle wejdzie w użycie.

Ericsson i IBM będą prowadzić badania nad technologią anten pasm fazowych, aby opracować systemy, które obsłużą więcej użytkowników mobilnych, pozwolą na funkcjonowanie wielokrotnie większej liczby nowych usług na tych samych częstotliwościach, oraz zapewnią prędkości danych wielokrotnie większe niż dostępne obecnie – konkurencyjne dla prędkości istniejących systemów przewodowych.

Konstrukcja oparta na pasmach fazowych umożliwia produkcję bardziej kierunkowych anten sterowanych elektrycznie, które będą miały znacząca przewagę wagi i elastyczności nad dotychczasowymi antenami mechanicznymi. Wynik tych prac technologicznych pozwolą na integrację setek anten i odbiorników radiowych w jednym chipie mniejszym niż karta kredytowa, co znacznie przyspieszy wdrożenie tych technologii w małych komórkach o wysokiej przepustowości zlokalizowanych w budynkach i gęsto zabudowanych obszarach miejskich.

Thomas Norén, szef działu Product Management Radio w firmie Ericsson, powiedział: „Ericsson prowadzi światowej klasy badania, które pozwolą na realizację niezwykle intensywnego przesyłu danych, jaki będzie wymagany w przyszłości. Podczas prób, które miały miejsce w lipcu, uzyskaliśmy już 5 Gbps. Pracujemy teraz nad pokonaniem bariery wielkości i nie możemy doczekać się opracowania technologii anten wraz z firmą IBM, dzięki czemu umożliwimy nowe zastosowania. Niedawno wprowadziliśmy najbardziej elastyczną dostępną na rynku małą komórkę, która pozwala na równoczesne stosowanie wielu technologii. Nawet przy rozmiarach tabletu, forma była ograniczona przez wewnętrzne komponenty. Ta współpraca badawcza pomoże nam zapewnić sieciom odpowiedni zasięg i przepustowość, nawet w obszarach najgęstszej zabudowy miejskiej”.

Dr Mehmet Soyuer, kierownik działu Communication and Computation Subsystems w firmie IBM Research, mówi: „Zgromadziliśmy ponad dziesięcioletnie doświadczenie w opracowywaniu zintegrowanych obwodów i kompleksowych rozwiązań w dziedzinie częstotliwości radiowych (RF), wykorzystując wysoce zintegrowane pasma fazowe w różnych zastosowaniach. Nie możemy się doczekać współpracy z firmą Ericsson, aby pomóc kształtować przyszłość komunikacji mobilnej”.
Opracowania dla 5G

Historia pokazuje, że nowe standardy mobilne pojawiały się co dekadę, począwszy od standardu, który można uznać za 1G w latach 80. XX w., 2G w latach 90. XX w., 3G w pierwszej dekadzie XXI w., oraz standard 4G w ostatnich latach. Ericsson wierzy, że zastosowanie standardu nowej generacji 5G rozpocznie się w 2020 roku, więc już teraz należy poszukiwać nowych technologii, które będą wspierać jego wprowadzenie.

Aby zapewnić infrastrukturę niezbędną dla przyszłych innowacji, Ericsson koncentruje się na tym, w jaki sposób przemysł wdroży standard 5G w skali globalnej, aby zapewnić możliwości i usługi wykraczające poza możliwości 4G. Jednym z ważnych wymagań standardu 5G jest możliwość zwiększania przepustowości danych dla każdego użytkownika oraz obsługa większej ilości użytkowników mobilnych i nowych urządzeń. Zaawansowane technologie anten stanowią jeden z kluczowych sposobów na spełnienie tych wymagań.

Ericsson wierzy, że w kolejnej dekadzie powstanie zapotrzebowanie na technologie mobilne nowej generacji, 5G, i postrzega je równocześnie jako ewolucję LTE, jak i nową technologię bezprzewodową. 5G będzie odzwierciedlało ewolucję w sposobie użytkowania, ale umożliwi też nowe zastosowania “urządzenie-urządzenie” i M2M, które będą miały wpływ zarówno na konsumentów, jak i na branżę. Te przyszłe rozwiązania oprą się o inwestycje poczynione przez operatorów w LTE 4G oraz poprawią wydajność pasm o wyższej częstotliwości i małych komórek.

Innowacje systemowe IBM

IBM Microelectronics od wielu lat współpracuje z firmą Ericsson w dziedzinie komunikacji bezprzewodowej, a obie firmy wdrażają wiodące technologie sprzętowe opracowane w swoich laboratoriach, aby nadążyć za wymaganiami zaawansowanych standardów.

Konstrukcja pasma fazowego firmy IBM stanowi przykład, jak inwestycja rzędu 3 miliardów USD poczyniona w przeciągu kilku kolejnych lat sprawi, że obecne innowacyjne odkrycia IBM w dziedzinie półprzewodników staną się wiodącą najnowocześniejszą technologią przyszłości.

Źródło: materiały pochodzą ze strony : infowire.pl
fot: freeimages.com

Skomentuj