Energetyka w Finlandii

Energetyka-w-Finlandii

Energetyka w Finlandii to przede wszystkim sprawa opierająca się na ekologii. Na porządku dziennym są tu pojazdy elektryczne, inteligentna sieć czy domy niskoenergetyczne.

Energetyka w tym kraju wyróżniać się będzie inteligentną siecią – smart grid. Za jej pomocą zostanie zbudowane bardziej ekologiczne społeczeństwo, a także zostaną załagodzone efekty zmian klimatycznych.

Energetyka w Finlandii będzie też dużo lepszej jakości, a użytkownicy będą mieli możliwość samodzielnego jej produkowania, a nawet sprzedawania.

Wszystko odbywać się ma za pomocą instalacji liczników ze zdalnym odczytem. Są to na tyle inteligentne urządzenia, że w razie np. rozpoczęcia się wyższej taryfy godzinowej, zapala się czerwona lampka informująca użytkownika.

Dla wykonania pomiarów zużywanej ilości energii w gospodarstwie domowym, budowany jest niskoenergetyczny dom przez Fortum w Espoo. Kolejnym pomysłem na oszczędzanie energi w Finlandii jest instalowanie zintegrowanych systemów monitorujących, które będą wyposażone w opcje obecności lub nieobecności w domu. To w efekcie przełoży się na ekologiczną oszczędność.

W celu poprawy jakości powietrza fińskiego i zmniejszenia ilości emisji spalin Finlandia wprowadza elektryfikację ruchu drogowego. Ma to wiele ekologicznych zalet, takich jak brak hałasu silnika czy mniejsza emisja spalin do powietrza. Ponadto ładowanie takiego pojazdu pozwala na przejechanie około 100-200 km, co sprawia, że jest on idealny do poruszania się po mieście.

Specjalnie na potrzeby ładowania takich samochodów miasto Espoo zostało wyposażone w baterie słoneczne. Jest do druga co do wielkości słoneczna elektrownia w Finlandii, jednakże pierwsza stworzona na cele ładowania pojazdów. Ponadto planuje się budowę serwerowni, z której ciepło całkowicie będzie przeznaczane na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej, a jej sprawność energetyczna będzie na najwyższym poziomie.

Oprócz powyższych rozwiązań, Espoo korzysta również z kogeneracyjnej elektrociepłowni. Jest to miejsce, gdzie wytwarzana jest zarówno energia cieplna jak i energetyczna. Nowoczesny sposób działania pozwala na wykorzystanie około 90 % energii zawartej w paliwie. Jak widać ekologiczna energetyka w Finlandii jest obecnie na bardzo wysokim poziomie.

Fot: sxc.hu

Polecamy artykuły:

Stan energetyki jądrowej na świecie
Rolnictwo ekologiczne w Finlandii
– Fortum w Espoo
– Inteligentna sieć – smart grid

Skomentuj