Energia Jądrowa w Finlandii – misja

Energia-Jadrowa-w-Finlandii-misja

Misja Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki w Finlandii

 

W dniach 24-29.05.2015 r. przebywała w Finlandii misja Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki. Celem misji było zapoznanie się z problematyką cyklu paliwowego w fińskich elektrowniach jądrowych. Program wizyty przewidywał szereg spotkań, w tym z przedstawicielami Ministerstwa Zatrudnienia i Gospodarki, STUK (Radiation and Nuclear Safety Authority), konsorcjum FENNOVOIMA powołanego do budowy nowej elektrowni jądrowej Hanhikivi 1 w Pyhäjoki, firmą Teollisuuden Voima Oyi (TVO), operatorem elektrowni jądrowych w Olkiluoto, oraz z przedstawicielami francuskiej firmy AREVA, budującej trzeci reaktor jądrowy w Olkiluoto.

Program pobytu w Finlandii obejmował także spotkania z władzami miast Eurajoki i Loviisa, gdzie usytuowane są obecnie pracujące w Finlandii elektrownie atomowe. W trakcie pobytu w Finlandii delegaci zostali zapoznani również z pracami na budowie głębokiego składowiska wypalonego paliwa jądrowego w ONKALO.Finlandia jest jednym z najbardziej zaawansowanych na świecie krajów w zakresie postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym. Wszystkie odbyte rozmowy i spotkania potwierdziły otwartość i życzliwość fińskiej strony na pogłębianie wzajemnych kontaktów w przyszłości.

W dniu 25 maja odbyło się także spotkanie delegatów z panem Januszem Niesyto, Ambasadorem RP w Finlandii. Podczas spotkania przedstawiciele misji podzielili się z panem Ambasadorem zaawansowaniem prac w sektorze polskiej energetyki jądrowej. W najbliższym czasie wizyta powinna zaowocować podpisaniem Memorandum o Współpracy pomiędzy Polską i Finlandią oraz dalszą wymianą doświadczeń w sektorze energii jądrowej.

Widok na elektrownię OL1, OL2 i OL3

Energia-Jadrowa-w-Finlandii-misja

Wjazd do tymczasowego składowiska odpadów promieniotwórczych w Olkiluoto

Energia-Jadrowa-w-Finlandii-misja2

Składowisko odpadów promieniotwórczych w Olkiluoto

Energia-Jadrowa-w-Finlandii-misja3

Energia-Jadrowa-w-Finlandii-misja4

Misja została zorganizowana we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji w Helsinkach.

 

Fot: Ambasada RP w Helsinkach Wydział Promocji Handlu i Inwestycji
Źródło: Ambasada RP w Helsinkach Wydział Promocji Handlu i Inwestycji

Skomentuj