Fińska szczepionka przeciw AIDS

Finska-szczepionka-przeciw-AIDS

Afrykańskie testy fińskiej szczepionki przeciw AIDS

 

W Johannesburgu (RPA) trwają testy szczepionki przeciwko AIDS opracowanej w Finlandii. Szczepionka, wg. jej twórców, ma właściwości hamowania, na okres od 5 do 10 lat, procesu rozwoju zakażenia wirusem HIV i opóźniania przejścia w fazę choroby AIDS.

Część specjalistów oceniając wyniki dotychczasowych testów spodziewa się, że działanie nowego leku okaże się nawet bardziej skuteczne.

Szczepionka powstała w laboratoriach fińskiej firmy biotechnologicznej FIT

Ich wyniki potwierdziła kolejna faza prób przeprowadzonych we Francji na małpach zarażonych HIV. W wyniku podawania szczepionki został zahamowany proces rozwoju zakażenia i nikt z testowanych ludzi, jak i zwierząt nie wszedł w etap choroby AIDS. Natomiast u osobników zdrowych, szczepionka nie wywołała zakażenia i nie spowodowała żadnych negatywnych skutków.

W wypadku pozytywnych wyników i dopuszczenia szczepionki do użytku, fiński lek może zastąpić w bliskiej przyszłości dzisiejsze bardzo kosztowne kuracje przy pomocy tzw. medykamentów hamujących. MH

PAP – Nauka w Polsce
Biotech i już pierwsze testy przeprowadzone na 60 fińskich ochotnikach, z których połowa była nosicielami wirusa HIV, wzbudziły duże nadzieje.

tot

 

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl

Fot: freeimages.com

Skomentuj