Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO – list intencyjny

Komitet-swiatowego-Dziedzictwa-UNESCO-list-intencyjny

List intencyjny w sprawie organizacji sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Ministrowie Małgorzata Omilanowska i Grzegorz Schetyna oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisali dzisiaj w Krakowie list intencyjny w sprawie organizacji sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która mogłaby się odbyć w tym mieście latem 2017 r.

Podczas uroczystości 18 sierpnia 2015 r. w Krakowie podkreślano, że wydarzenie to może stanowić unikalną okazję do promocji Polski i samego miasta, któremu tak bliska jest misja i wartości promowane przez UNESCO. Stworzyłoby ono jednocześnie możliwość zaprezentowania naszego dorobku w sferze kultury, jak również ochrony dziedzictwa kulturowego.

Zwracając uwagę na wysoki prestiż Komitetu szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna zadeklarował „pełne polityczne poparcie ze strony MSZ dla realizacji tego celu”. – Ministerstwo Spraw Zagranicznych gotowe jest dołożyć wszelkich wysiłków, aby nasze starania zakończyły się sukcesem – podkreślił minister.

Polska jest członkiem Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2014 r. Wybór ten był wynikiem długich działań dyplomatycznych Polski. Nasz kraj powrócił do Komitetu po ponad 40 latach nieobecności. Sesja odbyłaby się w ostatnim roku naszej kadencji w Komitecie Światowego Dziedzictwa.

Kraków w szczególny sposób predestynowany jest do goszczenia 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa ze względu na swe miejsce w przestrzeni kulturalnej Europy Centralnej. Decyzją Komitetu w 1978 r. miasto to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 2013 r. nosi tytuł pierwszego Miasta Literatury UNESCO.

Źrodło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Skomentuj