Kreatywna Europa to nowy program Unii Europejskiej

Kreatywna-Europa-to-nowy-program-Unii-Europejskiej

TAK dla Kreatywnej Europy

 

Dwa innowacyjne projekty kulturalne, współtworzone przez Toruńską Agendę Kulturalną — „Spectrum”, oparty na współpracy festiwali światła oraz „Mixdoor”, promujący wydarzenia plenerowe, taniec i teatr uliczny — otrzymały 399 000 euro dofinansowania z unijnego programu „Kreatywna Europa”.

„Kreatywna Europa” to nowy program Unii Europejskiej oferujący wsparcie finansowe dla sektorów audiowizualnych, kreatywnych i kultury. Program będzie realizowany w latach 2014–2020. Do najważniejszych celów „Kreatywnej Europy” należą promocja europejskiej kultury, międzynarodowa współpraca artystów i wymiana dzieł, budowanie kompetencji i konkurencyjności sektorów, rozwój publiczności i zwiększanie dostępu do kultury.

Pierwszy z projektów — „Spectrum” — otrzymał grant w wysokości 199 000 euro, drugi — „Mixdoor” — 200 000 euro. Z tych kwot Toruńska Agenda Kulturalna otrzyma na realizację swoich części projektów, odpowiednio, 31 500 euro i 41 800 euro. Jesteśmy jedyną polską instytucją, która jest partnerem w aż dwóch projektach, które otrzymały dofinansowanie w ramach unijnego programu „Kreatywna Europa” — mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Projekt „Spectrum” opiera się na współpracy pięciu europejskich krajów: Portugalii, Słowenii, Czech, Finlandii i Polski. Państwem wiodącym w projekcie jest Portugalia. W ramach „Spectrum” międzynarodowi twórcy będą prezentować w partnerskich krajach dzieła sztuki wykorzystujące światło jako twórczą materię.

Projekt „Mixdoor” promuje taniec i teatr uliczny. W ramach projektu będą odbywały się prezentacje skierowane do lokalnych twórców i publiczności. Działania projektowe będą obejmować kilka europejskich krajów, m.in. Węgry, Francję, Polskę, Chorwację i Grecję — dodaje Agnieszka Marecka, kierownik Działu Projektów i Współpracy z Zagranicą Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Skomentuj