Kryzys migracyjny był głównym tematem dyskusji ministrów ds. europejskich

Kryzys-migracyjny-byl-glownym-tematem-dyskusji-ministrow-ds-europejskich

Spotkanie ministrów ds. europejskich w Pradze

 

Kryzys migracyjny był głównym tematem dyskusji ministrów ds. europejskich Grupy Wyszehradzkiej w czasie ich nieformalnego spotkania w Pradze 11 września br. Polskiej delegacji przewodniczył sekretarz stanu Rafał Trzaskowski.

-Mamy do czynienia z prawdziwą katastrofą humanitarną. Polska jest gotowa solidarnie zaangażować się w działania Unii Europejskiej zmierzające do złagodzenia tego kryzysu – podkreślił wiceminister Rafał Trzaskowski. -To były ważne i pomocne rozmowy. Chcemy zacieśniać współpracę w ramach Grupy i wspierać się w negocjacjach z pozostałymi partnerami w Unii Europejskiej, bo bardzo często łączą nas podobne cele i wrażliwości.

Odnosząc się do ostatnich propozycji Komisji Europejskiej wiceminister Trzaskowski zaznaczył, że „konieczne jest odpowiedzialne i całościowe podejście do polityki migracyjnej. Razem z partnerami z regionu jesteśmy przekonani, że państwa członkowskie muszą zachować kontrolę nad całym procesem, w tym weryfikacją napływającej ludności pod względem bezpieczeństwa”.

W trakcie spotkania ministrowie poruszyli także tematy związane m.in. z nowymi propozycjami Komisji Europejskiej w obszarze Jednolitego Rynku Cyfrowego i polityki energetycznej. Omówiono również wspólne inicjatywy i priorytety prezydencji czeskiej w Grupie Wyszehradzkiej, trwającej od 1 lipca 2015 r. do 30 czerwca 2016 r.

Źródło: msz.gov.pl

Fot: freeimages.com

Skomentuj