Mechatronicy na Politechnice Gdańskiej – konferencja

Mechatronicy-na-Politechnice-Gdanskiej-konferencja

Mechatronicy z Europy spotkają się na PG

Ponad 70 specjalistów z 10 państw zapowiedziało udział w „International Conference Mechatronics Ideas for Industrial Applications”. Patronat nad wydarzeniem, które odbędzie się w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej w dniach 11–13 maja 2015, objął prof. Henryk Krawczyk, rektor PG.

W planie konferencji znajdują się: 3 wykłady plenarne oraz ponad 60 prezentacji pogrupowanych w 9 sesjach tematycznych. Jak podkreśla prof. Krzysztof Kaliński, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji, tematyka poszczególnych sesji obejmuje praktycznie wszystkie obszary wiedzy i zastosowań współczesnej mechatroniki. Celem spotkania naukowców jest przede wszystkim wymiana poglądów oraz prezentacja wyników aktualnych prac badawczych i rozwojowych.

Tematyka konferencji jest niezwykle aktualna, gdyż mechatronika to obecnie jedna z prężniej rozwijających się dziedzin inżynierii. Mechatronika stanowi bowiem synergiczną kombinację wiedzy i umiejętności z obszarów mechaniki, elektroniki, automatyki, sterowania oraz informatyki.

– Rozwój współczesnej mechatroniki ewoluuje głównie w kierunku budowy i eksploatacji inteligentnych systemów mechatronicznych oraz tworzenia i doskonalenia metod projektowania mechatronicznego pod kątem zastosowań praktycznych – mówi prof. Krzysztof Kaliński, który z ramienia PG kieruje konferencją.

Udział w konferencji potwierdzili profesorowie o międzynarodowym autorytecie naukowym. Są wśród nich m.in.: prof. Jan Awrejcewicz z Politechniki Łódzkiej, wybitny specjalista w zakresie mechaniki i mechatroniki nieliniowej; prof. Tadeusz Uhl z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, organizator i opiekun wyjątkowej szkoły naukowej dynamiki maszyn i mechatroniki; prof. Arkadiusz Mężyk z Politechniki Śląskiej, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej oraz przewodniczący Sekcji Mechatroniki Komitetu Budowy Maszyn PAN, czy też prof. Maarten Steinbuch z Eindhoven University of Technology (Holandia), redaktor naczelny pisma „Mechatronics” (30 JCR).

Organizatorem „International Conference Mechatronics Ideas for Industrial Applications” jest Katedra Mechaniki i Mechatroniki Wydziału Mechanicznego PG we współpracy z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów w Warszawie. Konferencja odbędzie się po raz trzeci.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Skomentuj