Myśliwiec Caudron w Muzeum Lotnictwa w Krakowie

Mysliwiec-Caudron-w-Muzeum-Lotnictwa-w-Krakowie

Caudron CR.714 trafia do Muzeum Lotnictwa w Krakowie

 

Sukces ma wielu ojców, a to w tym przypadku najprawdziwsza prawda. Otóż dzięki zgodnemu współdziałaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Obrony Narodowej RP, osobistemu, profesjonalnemu zaangażowaniu dwóch kolejnych attachés obrony przy ambasadzie RP w Helsinkach oraz Agencji Lotnictwa Altair, kolekcja Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie powiększyła się o nowy eksponat – myśliwiec z czasów II wojny światowej Caudron CR.714 Cyclone.

Na tym właśnie modelu polscy piloci z Groupe de Chasse Polonaise de Varsovie GC 1/145 bronili francuskiego nieba w 1940 r. Od 1940 roku samolot, jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy na świecie, był w posiadaniu fińskich sił zbrojnych. Dostarczony przez Francuzów w początkowej fazie II wojny światowej miał służyć fińskiemu lotnictwu w trakcie wojny zimowej.

Na podstawie polsko-fińskiej umowy wypożyczenia, której patronował Pan Prezydent RP, a której zawarcie zawdzięczamy dużej życzliwości Finów, myśliwiec stanie się jedną z atrakcji Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Samolot jest, jak na swoje lata, w nienajgorszym stanie technicznym, choć z pewnością będzie wymagał kapitalnej renowacji.

Uroczystość przekazania myśliwca przez Finlandię odbyła się 29 kwietnia br. na lotnisku w Utti.

Więcej informacji historycznych: http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=16295

Źródło: finlandia. msz.gov.pl
Fot: finlandia.msz.gov.pl

Skomentuj