Nauczania w języku polskim na uczelniach UW i PW

Nauczania-w-jezyku-polskim-na-uczelniach-UW-i-PW

Bal karnawałowy i aukcję charytatywną organizują wspólnie Politechnika Warszawska oraz Uniwersytet Warszawski z okazji 100-lecia nauczania w języku polskim na tych uczelniach.

 

Inaugurację obchodów przewidziano na 17 stycznia.

Obchody 100-lecia nauczania w języku polskim na warszawskich uczelniach zainaugurowane zostaną przez Wielki Bal Karnawałowy, który odbędzie się w historycznej Auli Politechniki Warszawskiej. W programie imprezy przewidziano recital Vadima Brodskiego – światowej sławy skrzypka. Podczas balu odbędzie się aukcja na cele charytatywne, a zebrane środki zostaną przeznaczone na ufundowanie dla młodzieży polonijnej stypendiów pozwalających podjąć naukę w warszawskich uczelniach.

Jak poinformował w przesłanym PAP komunikacie rzecznik PW Krzysztof Szymański, w 2015 r. jego uczelnia obchodzi hucznie 100–lecie Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Szymański przypomniał, że 15 listopada 1915 r. na PW odbyła się uroczystość inauguracji roku akademickiego, w którym po raz pierwszy w historii uczelni wykłady odbywały się całkowicie w języku polskim na funkcjonujących ówcześnie wydziałach: Architektury, Budowy Maszyn i Elektrotechniki, Chemicznym oraz Inżynierii Budowlanej i Rolnej. Od tej chwili, pomimo wydarzeń w roku 1920, okupacji hitlerowskiej i zniszczeń wojennych, Politechnika Warszawska kształci po polsku kolejne pokolenia polskich naukowców i praktyków. Dla podkreślenia tej historycznej zmiany, władze Politechniki Warszawskiej ustanowiły rok 2015 jubileuszowym rokiem 100–lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej.

W 1915 r. język polski jako wykładowy powrócił również na Uniwersytet Warszawski. Uczelnie postanowiły wspólnym balem uczcić okrągłą rocznicę tego wydarzenia.

 

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

Skomentuj