Pamiątkowa tablica Prezydenta Finlandii

Pamiatkowa-tablica-Prezydenta-Finlandii

Pamiątkowa tablica Prezydenta Finlandii odsłonięta

Minister Ilkka Suominen i pani Riitta Suominen odsłonili pamiątkową tablicę Prezydenta Finlandii, marszałka Carla Gustafa Emila Mannerheima w Kaliszu, w sobotę 7 czerwca br.

Mannerheim rozpoczął swoją karierę oficerską w Kaliszu 125 lat temu, jako młody kornet w 15 Aleksandryjskim Pułku Dragonów, w 1889 roku. Mannerheim pracował w Kaliszu do następnego roku, po czym kontynuował karierę w Petersburgu, podczas wojny rosyjsko-japońskiej i w Azji podczas misji wywiadowczej.  Mannerheim przybył ponownie do Polski, już w randze dowódcy, najpierw do Mińska Mazowieckiego, a następnie do Warszawy.

Tablica pamiątkowa została umieszczona na budynku, w którym mieści się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. W budynku szkoły Mannerheim stacjonował podczas pobytu w Kaliszu.

Kalisz to liczące ponad 100 000 mieszkańców miasto nad rzeką Prosną w województwie wielkopolskim. W trakcie bogatej historii Polski miasto znajdowało się w Polsce, Prusach, Rosji i ponownie w Polsce. Podczas II wojny światowej Niemcy ponownie opanowały Kalisz. Teraz Kalisz jest regionalnym centrum handlowym i przemysłowym.

Dodatkowych informacji udziela: Radca Minister Vesa Häkkinen, +48 601 223 129, vesa.hakkinen@formin.fi

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Finlandii w Warszawie (finland.pl)
Fot: finland.pl

Polecamy artykuły:

Nowy konsulat honorowy Finlandii w Szczecinie
Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii
Steen Hommel na Paradzie Równości
Niemen mniej znany – koncert w Szwecji

Skomentuj