Podróż służbowa i delegacje

finlandia-podroz-sluzbowa

Aby można było w firmie prawidłowo rozliczać podróże służbowe i delegacje, osoby pracujące w działach księgowych oraz kadrowo-płacowych powinny posiadać odpowiednie przeszkolenie w tej dziedzinie.

W zakresie rozliczeń tego rodzaju konieczna jest znajomość prawa oraz najnowszych przepisów, które też dość często się zmieniają, dlatego skorzystanie z odpowiedniego kursu w takim przypadku jest najlepszym pomysłem.

Obecnie kursy dotyczące podróży służbowych realizowane są na terenie całego kraju i bez problemu można znaleźć dla siebie placówki edukacyjne, dzięki którym będzie można dowiedzieć się więcej o tematyce podróży służbowych oraz delegacji. Czego dokładnie są w stanie nauczyć kursy? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej, ponieważ bardzo ważne jest to wtedy, gdy poszukuje się kursu kompleksowego, dającego najwięcej informacji i tym samym najbardziej pomocnego w pracy.

Ramowe plany kursów

Zasadniczo programy kursu w prawie każdym ośrodku szkoleniowym są podobne, ale warto wiedzieć, jakie elementy w nich są obowiązkowe i powinny znaleźć się w każdym dobrym kursie. To przede wszystkim następujące z nich:

  • najnowsze regulacje prawne w zakresie rozliczania delegacji i podróży służbowych,
  • rozliczenia krajowych podróży służbowych,
  • rozliczanie zagranicznych podróży służbowych,
  • rozliczanie podróży służbowych właścicieli i udziałowców firmy,
  • rozliczanie kierowców i osób niebędących pracownikami,
  • prowadzenie dokumentacji podróży i delegacji służbowych,
  • informacje dotyczące samochodów służbowych w przedsiębiorstwach,
  • kwestie podatkowe.

Zazwyczaj kursy (księgowe lub kadrowo-płacowe) trzeba zrobić osobno, ponieważ nie zawierają wszystkich wyżej wymienionych informacji, niemniej jednak wszystko zależy od tego, jakie placówki się wybierze. Dodatkowo warto wskazać, że w niektórych firmach możliwe jest skorzystanie ze zniżek, gdy skorzysta się z kilku kursów, więc najlepiej dokładnie sprawdzać wszystkie informacje, porównywać koszty i programy. Koszt skorzystania ze szkolenia z podróży służbowych to zazwyczaj około 300-400 złotych, zatem nie jest to bardzo wysoka kwota.

Autor: maleksy548

Fot: własność redakcji


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Skomentuj