Polska technologia ze świadectwem ETV

Polska-technologia-ze-swiadectwem-ETV

POLSKA TECHNOLOGIA Z PIERWSZYM W EUROPIE ŚWIADECTWEM ETV

Dziś, w trakcie konferencji prasowej ministra środowiska Macieja Grabowskiego odbyło się wręczenie firmie Asket® Roman Długi – laureatowi GreenEvo – pierwszego w Europie Świadectwa Weryfikacji technologii w ramach europejskiego systemu ETV UE.
– Pierwsze Świadectwo Weryfikacji w Europie, które zdobyła polska firma – jest dowodem na to, że nasi przedsiębiorcy dobrze sobie radzą. Poza ekonomicznymi korzyściami odnoszą też inne sukcesy, i ciągle się rozwijają, realizując jednocześnie politykę Unii Europejskiej dotyczącą propagowania technologii środowiskowych. Sukces firmy Asket® Roman Długi to niekwestionowany sukces Polski. – mówi minister Grabowski.
Pierwsza zweryfikowana technologia w ramach programu ETV UE to BIOMASSER®. Są to mobilne maszyny do produkcji ekologicznego brykietu ze słomy i siana. Urządzenie można zastosować w dowolnym miejscu, wszędzie tam, gdzie składowany jest surowiec. Technologia firmy Asket® Roman Długi jest laureatem pierwszej edycji GreenEvo.
Świadectwo Weryfikacji ETV dla Asket® Roman Długi zostało wydane przez Jednostkę Weryfikującą Technologie Środowiskowe – Instytut Technologiczno-Przyrodniczy oddział w Poznaniu, która przeprowadziła proces weryfikacji technologii. Numer świadectwa, w tym przypadku numer 1, został nadany przez Komisję Europejską – zgodnie z obowiązującą procedurą i Ogólnym Protokołem Weryfikacji.
System weryfikacji technologii środowiskowych ETV jest systemem dobrowolnym, który pozwala udokumentować w sposób niezależny, wiarygodny i oparty na solidnych podstawach naukowych, że technologia działa tak, jak zadeklarował dostawca, uzyskuje deklarowane parametry i wynikający z nich efekt ekologiczny.
W Polsce uprawione do wersyfikacji technologii w ramach ETV UE są dwie akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji instytucje: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy oddział w Poznaniu (Jednostka Weryfikująca Technologie Środowiskowe) oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie (Zakład Weryfikacji Technologii Środowiskowych).

Osoba odpowiedzialna: Joanna Józefiak

Informację wprowadził/a: Joanna Józefiak

Źródło: materiały pochodzą ze strony : mos.gov.pl
fot: freeimages.com

Skomentuj