Praca za granicą – sposoby szukania

szukanie-pracy-finlandia

Każdy bezrobotny z pewnością wie, jak szukać pracy, bo robił to niejeden raz. W zasadzie szukanie pracy poza granicami swojego kraju nie różni się od szukania pracy w ojczyźnie, jednak to od nas zależy, czy sposób na znalezienie pracy okaże się właściwy oraz bezpieczny.

Przeglądając portale internetowe, na których zamieszczone są ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy, można niejednokrotnie trafić na oferty pracy za granicą. Dotyczy to zarówno polskich, jak i zagranicznych portali internetowych. To właśnie z polskich serwisów internetowych korzystamy najczęściej szukając ogłoszeń o pracy za granicą. Zazwyczaj odbywa się to za pośrednictwem polskich biur rekrutujących tj. agencji pośrednictwa pracy za granicą. Ważne jest jednak to, aby przy wyborze firmy pośredniczącej, do której chcemy wysłać aplikację na wolne stanowisko sprawdzić, czy taka firma rzeczywiście istnieje, dowiedzieć się o niej jak najwięcej, poszukać opinii innych osób, które korzystały wcześniej z jej usług. Niejednokrotnie przecież słyszeliśmy o różnych przykrych sytuacjach, które spotkały osoby wyjeżdżające za granicę do pracy – ludzie ci znaleźli się w zupełnie innym miejscu i mieli wykonywać zupełnie inną pracę, niż była im obiecywana. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyjazdem z Polski jak najdokładniej „prześwietlić” firmy pod każdym względem.

Jeszcze innym sposobem na znalezienie pracy za granicą jest próba bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Można wówczas skorzystać z międzynarodowych portali internetowych, gdzie bez wątpienia znajdziemy więcej ofert pracy. Podobnie jak w przypadku agencji pośrednictwa pracy, należy dokładnie sprawdzić pracodawcę, jeszcze przed wysłaniem aplikacji do pracodawcy, którym jesteśmy zainteresowani. Ten sposób poszukiwania pracy wskazany jest raczej dla osób biegle władających językiem obcym, które same będą w stanie porozumieć się z zagranicznym pracodawcą i ustalić wszelkie warunki oraz załatwić konieczne formalności do wykonywania danej pracy.

Najbezpieczniejszym sposobem na wyjazd do pracy za granicę jest praca polecona przez zaufaną nam osobę. Wówczas mamy pewność, że pracodawca jest sprawdzony, a warunki zatrudnienia będą takie same jak w ofercie zatrudnienia.

Jak widać możliwości jest naprawdę wiele, wszystko zależy tylko od chęci i umiejętności potencjalnego pracownika ubiegającego się o pracę na obczyźnie.

Autor: Filip Surma

Fot: sxc.hu


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Skomentuj