Prof. Adam Daniel Rotfeld wybrany do Panelu Wybitnych Osobistości

Prof. Adam Daniel-Rotfeld-wybrany-do-Panelu-Wybitnych-Osobistosci

Profesor Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych RP

Profesor Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych RP, został zaproszony przez szwajcarskiego prezydenta i jednocześnie przewodniczącego OBWE w 2014 r., Didiera Burkhaltera, do wzięcia udziału w Panelu Wybitnych Osobistości, którego celem będzie wypracowanie propozycji na rzecz odbudowy bezpieczeństwa europejskiego jako wspólnego projektu.

Panel będzie składał się z 15 wybitnych ekspertów, posiadających bogate doświadczenie we wszystkich aspektach bezpieczeństwa europejskiego. Przedstawi on swoje ostateczne rekomendacje państwom OBWE w trakcie Rady Ministerialnej w grudniu 2015 r.

W szczególności Panel zastanowi się jak odbudować zaufanie pomiędzy państwami, aby wzmocnić pokój i bezpieczeństwo na naszym kontynencie na gruncie Aktu Końcowego z Helsinek, Paryskiej Karty Nowej Europy oraz jak zapewnić stosowanie zasad OBWE w stosunkach międzypaństwowych. Rozpatrzy również zagrożenia w obszarze OBWE i możliwe wspólne odpowiedzi. Panel zajmie się także poszukiwaniem rozwiązań, które pomogą wzmocnić elementy kooperatywnego bezpieczeństwa oraz przeanalizuje obecną role OBWE w zakresie zapobiegania i rozwiązywania kryzysów, w tym na Ukrainie.

Profesor Adam Daniel Rotfeld w latach 1961-1989 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Brał udział w pracach II fazy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) jako członek polskiej delegacji w 1973 r. Od 1991 do 2002 r. dyrektor w Sztokholmskim Międzynarodowym Instytucie Badań nad Pokojem (SIPRI). W latach 1992-1993 został osobistym przedstawicielem przewodniczącego KBWE ds. politycznego rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu. 5 stycznia 2005 objął funkcję ministra spraw zagranicznych, którą pełnił do listopada 2005 roku. W 2008 został przez Sekretarza Generalnego ONZ powołany na przewodniczącego Kolegium Doradczego Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Rozbrojenia. W styczniu 2008 mianowany został współprzewodniczącym Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych.

Zaproszenie Pana Profesora Adama Daniela Rotfelda stanowi wyraz uznania dla jego osobistych zasług oraz świadczy o znaczącej roli Polski w dyskusjach nt. europejskiej architektury bezpieczeństwa.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Źródło: materiały pochodzą ze strony :msz.gov.pl
fot: freeimages.com

Skomentuj