Recesja przestała być tematem numer jeden

recesja-2014Sytuacja gospodarcza zarówno w Polsce, jak i Europie wciąż pozostaje niepewna, ale media przestają mówić na ten temat tyle co wcześniej. Według ostatniego odczytu przeprowadzonego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów wskaźnik medialności recesji spadł w czerwcu aż o 26 proc. i wynosi obecnie 282 punkty.

W ubiegłym miesiącu publikacji, które zawierały w sobie słowo recesja, ukazało się w prasie i internecie 2166 o ponad 900 mniej niż w maju. W czerwcu WMR obniżył się dokładnie o 100 punktów. Media przestały sobie zaprzątać głowę problemem recesji. Pytanie tylko, czy jest to podyktowane głównie czynnikami sezonowymi, czy też polepszającymi się wskaźnikami gospodarczymi, które nie nakazują już w tak intensywny sposób uświadamiać czytelników o nadchodzącym pogorszeniu się sytuacji.

W czerwcu faktycznie do głosu częściej dochodziły te publikacje, które w umiarkowany sposób uspokajały i pokazywały pierwsze pozytywne symptomy ekonomiczne. Wprawdzie Eurostat zweryfikował in minus swoje wcześniejsze szacunki dotyczące skali recesji w strefie euro w I kwartale (z 1, 0 proc. do 1, 1 proc.), ale jednocześnie podano pozytywne przewidywania dotyczące II kwartału. Podniosła się wartość wskaźnika PMI – głównie za sprawą sektora przemysłu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy pochwalił Francję za sukcesy we wdrażaniu tak zwanego paktu dla konkurencyjności. Komentatorzy twierdzili, że kraj, którego sytuacja jeszcze rok temu była jednym z największych powodów do niepokoju w Europie, może wyjść z tarapatów wcześniej niż sądzono. Paryż obniżył obciążenia fiskalne dla przedsiębiorców o 20 mld euro przez kolejne trzy lata.

Nie bez echa przeszło w mediach wejście w techniczną recesję Finlandii. Jednocześnie z tą informacją, pojawiły się jednak wieści na temat wzrostu eksportu i konsumpcji wewnętrznej w tym kraju, co pozwala przewidywać, że Finlandia nie pozostanie na minusie zbyt długo.

W czerwcowych publikacjach mogliśmy przeczytać między innymi, że właśnie teraz Europa jest w dołku recesji. Problemem w dalszym ciągu jest konsumpcja, wynikająca z trudnej sytuacji na wspólnotowym rynku pracy. Jednak na horyzoncie widać ożywienie, ponieważ zwiększa się eksport, a pozytywne sygnały płyną z sektora przemysłu, od którego z reguły rozpoczyna się polepszenie sytuacji gospodarczej. Również spadek medialności recesji jest odzwierciedleniem uspokojenia nastrojów w mediach, co ma poważny wpływ na świadomość społeczną.

O WMR

Specyfika mediów sprawia, że częstotliwość występowania słowa recesja w środkach masowego przekazu ma związek z aktualną sytuacją gospodarczą. Potwierdzają to długoletnie obserwacje zachowania się tego indeksu. Media wielokrotnie stosują słowo recesja przy okazji opisu niekorzystnych wydarzeń ekonomicznych, nawet jeżeli spadek gospodarczy nie występuje, ani nie jest prognozowany. Tym samym wzrost WMR oznacza nie tyle nadchodzącą recesję, co pogorszenie się klimatu wokół gospodarki. Medialne występowanie recesji ma także związek z opisem wydarzeń zagranicznych, które rykoszetem wpływają na sytuację otoczenia makroekonomicznego. Niewątpliwą zaletą wskaźnika jest odzwierciedlenie w jednym indeksie ogromnej liczby czynników decydujących o nastrojach rynkowych.

Inspirację dla WMR opracowanego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów stanowił R-word index, publikowany przez The Economist. Brytyjski tygodnik kwartalnie zlicza liczbę tekstów w Financial Times i Wall Street Journal, w których pojawia się słowo recession. R-word index bardzo szybko i wyraźnie wskazał na nadciągającą recesję w Stanach Zjednoczonych w 1990 i 2007 roku.

 

Agencja informacyjna PRESS-SERVICE Monitoring Mediów świadczy usługi kompleksowego monitoringu prasy, internetu – w tym mediów społecznościowych – radia i telewizji. Monitoruje największą liczbę mediów w Polsce. Na podstawie uzyskanych wyników prowadzi analizy medialne oraz przygotowuje wysokospecjalistyczne raporty niezbędne w profesjonalnym zarządzaniu firmą, marką i wizerunkiem. Bazując na ponad 40-letnim doświadczeniu, tworzy rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymagań Klienta.


Fot: sxc.hu
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Skomentuj