Sauli Niinistö wypowiada się o sytuacji na Ukrainie

Sauli-Niinisto-wypowiada-sie-o-sytuacji-na-Ukrainie

Prezydent Niinistö o Ukrainie: klucz do zakończenia przemocy w rękach prezydenta i rządu

Prezydent Republiki Finlandii Sauli Niinistö, zdecydowanie potępia stosowanie przemocy przez wszystkie strony na Ukrainie, ale uważa, że klucz do rozwiązania sytuacji jest w rękach prezydenta Ukrainy i rządu. „Należy nawiązać dialog pomiędzy organizacjami pozarządowymi, opozycją i rządem. To jedyna droga do powstrzymania przemocy”, powiedział prezydent Niinistö w środę 19 lutego w swojej rezydencji w Mäntyniemi.

Prezydent Niinistö powiedział, że jest bardzo zaniepokojony sytuacją na Ukrainie. „Przemoc, której jesteśmy świadkami, jest szokująca. To porusza nas Europejczyków. Ukraina jest blisko, Kijów jest oddalony od Helsinek tylko o dwie godziny lotu.”

Prezydent powiedział, że kontaktował się z ministrem spraw zagranicznych Finlandii i ambasadorem Ukrainy w Finlandii i nie wydaje się, żeby sytuacja szła w lepszym kierunku.

Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się jutro w celu omówienia sytuacji na Ukrainie, dyskutowane będą zapewne możliwości wprowadzenia sankcji. ” Sankcje często nie mają, niestety, bezpośredniego wpływu, ale są oznaką woli politycznej”, powiedział prezydent Niinistö. Prezydent przypomniał także o roli Rady Europy i OBWE.

Prezydent wyraził nadzieję na dialog UE i Rosji. „Obie strony są zainteresowane tym, aby zakończyć przemoc.”

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Finlandii w Warszawie
Fot: sxc.hu

Polecamy artykuły:

Prezydent Niinistö w Polsce
Donald Tusk z wizytą w Helsinkach
– Aktualna sytuacja na Ukrainie
– Ambasada Ukrainy w Finlandii

Skomentuj