Spada sprzedaż detaliczna w UE

 

Eurostat: Polska notuje drugi najwyższy spadek rdr sprzedaży detalicznej w UE

Spada sprzedaż detaliczna w UE w ujęciu miesięcznym, rośnie w ujęciu rocznym. Polska notuje spadki sprzedaży w lipcu zarówno w stosunku do czerwca, jak i lipca zeszłego roku.

Wielkość sprzedaży detalicznej w strefie euro spadła o 0,4 proc. mdm, zarówno w strefie euro, jak i w całej Unii, jak wynika z analizy Eurostatu. Dla porównania, w czerwcu sprzedaż detaliczna wzrosła mdm o 0,3 proc. w obydwu strefach.

W ujęciu rocznym, sprzedaż detaliczna w lipcu była większa w strefie euro o 0,8 proc., a w całej Unii o 1 proc.

Spadek w strefie euro w ujęciu miesięcznym spowodowany jest spadkiem sprzedaży w segmencie żywność, napoje i wyroby tytoniowe o 0,6 proc. i o 0,2 proc. w sektorach nie związanych z artykułami spożywczymi. Sprzedaż w segmencie paliw wzrosła o 0,5 proc.

W 28 krajach Unii, sprzedaż spadła w ujęciu miesięcznym z powodu spadku o 0,5 proc. w segmencie żywność, napoje i wyroby tytoniowe, o 0,3 proc. w segmencie paliwa i o 0,2 proc. w sektorach nie związanych z artykułami spożywczymi.

Największe spadki wielkości sprzedaży detalicznej w stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowano w lipcu w Austrii, Niemczech i Szwecji, odpowiednio: 1,5, 1,4 I 1,3 proc. Największe wzrosty były w Portugalii i na Łotwie – odpowiednio po 2,6 i 2,2 proc. W Polsce spadek mdm był na poziomie 0,3 proc.

W ujęciu rocznym największe spadki obserwowano na Malcie – 2,5 proc, w Polsce – 1,1 proc. i w Belgii i Austrii – po 1 proc. największe wzrosty rdr. w lipcu miały: Luksemburg – 14,1 proc., Estonia – 9,2 proc. i Rumunia – 6,3 proc.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Inwestor

 

Skomentuj