Zgromadzenie Parlamentarne OBWE w Helsinkach

Zgromadzenie-Parlamentarne-OBWE-w-Helsinkach

OBWE w Helsinkach

W pierwszych dniach lipca na krótko Helsinki zostały parlamentarną stolicą Europy goszcząc delegacje parlamentarne z 57 państw, biorące udział w 24. Dorocznej Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Wybór Helsinek nie jest przypadkowy, bo to właśnie tu 40 lat temu, w 1975 r., podpisano Dokument Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, poprzedniczki OBWE. Celem OBWE jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy na obszarze od Władywostoku – i idąc na zachód – aż po Vancouver. Organizacja działa w trzech wymiarach bezpieczeństwa: polityczno-wojskowym, ekonomiczno-środowiskowym i ludzkim.

W posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Helsinkach Polskę reprezentuje sześcioro przedstawicieli Sejmu i Senatu RP oraz dyplomata ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu. Program ZP OBWE przewiduje zajęcia od rana do wieczora, ale naszym gościom udało się znaleźć trochę czasu na złożenie wizyty w rezydencji ambasadora RP i spotkanie z polskimi dyplomatami akredytowanymi w Finlandii. W spotkaniu uczestniczyła także trzyosobowa delegacja parlamentarna z Księstwa Liechtensteinu, która nie mając swojego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Helsinkach została wzięta pod opiekuńcze skrzydła przez naszego ambasadora akredytowanego przed dziesięcioma laty właśnie w księstwie.

Żródło: materiały pochodzą ze strony http://finlandia.msz.gov.pl/

Skomentuj