Jaka jest przyszłość CNG w Polsce?
„Metan dla motoryzacji” – to tytuł konferencji, która odbyła się podczas targów POLEKO. Była to okazja do podzielenia się spostrzeżeniami na temat trendów, możliwości i polityki niezbędnej do przyspieszenia rozwoju runku NGV w Polsce.
W Polsce istnieje 25 ogólnodostępnych stacji CNG (sprężony gaz ziemny), z czego 8 jest całodobowo dostępnych dla użytkowników. Funkcjonuje także ponad 200 stacji przyzakładowych. Ok. 3,5 tys. wszystkich pojazdów korzysta z czystego paliwa i są wśród nich samochody oraz wózki widłowe.
Fundacja Green Fuel, która była współorganizatorem konferencji, oszacowała szanse rynku CNG w Polsce. To przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa energetycznego w Polsce, spadek emisji spalin w centrach miast, redukcja CO2, niska emisja hałasu, wsparcie dla zakładów komunikacji miejskiej oraz wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.
Jak przekonywał Bartłomiej Kamiński, prezes Fundacji, przejście na CNG to także korzyści ekonomiczne – pojazdy autobusowe oszczędzają ok. 20-40 %, brak możliwości kradzieży, tani serwis, możliwość postawienia własnego kompresora CNG, co eliminuje konieczność szukania i dojeżdżania do stacji. O czystym paliwie mówi się również w kategoriach patriotyzmu, gdyż wykorzystywane są polskie zasoby gazu, którego wydobycie kształtuje się na poziomie 40%.
Prelegentem konferencji był również Eugene Pronin (NGV Association Russia), który przedstawił mapę rozmieszczenia i wykorzystywania sprężonego gazu ziemnego w Europie. W tym zakresie liderami są Włochy i Niemcy. Opowiedział także o cyklu rajdów BLUE CORRIDOR, które przybliżają ideę ekologii w transporcie i mają na celu wyrównanie sytuacji związanej z rozwinięciem infrastruktury w Europie. W ubiegłym roku Niebieski Korytarz wiódł wokół Morza Bałtyckiego, gdzie wybierano promy wykorzystujące do transportu również gaz ziemny. W tym roku trasa biegnie przez Poznań, następnie przez Czechy aż do Włoch – w sumie załogi BLUE CORRIDOR 2014 pokonają 6050 km.Podczas prezentacji przedstawiono również inną formę czystego paliwa: LNG – skroplony gaz ziemny, którego potencjał może być wykorzystywany przez transport rzeczny, morski, ciężki drogowy oraz kolej. Umożliwia to ekspansję na kolejne obszary transportu i wykorzystanie gazu ziemnego w różnych lokalizacjach.
Organizatorami konferencji oraz Strefy Metanu na przestrzeni „Miasteczko Ekologiczne” podczas targów POLEKO są: Fundacja Green Fuel, portal cng.auto.pl oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Więcej informacji: www.poleko.mtp.pl
Źródło: materiały pochodzą ze strony: ekonews.com.pl
fot: ekonews.com.pl