Zmiany w życiu zawodowym – jak je oswajać Temat zmiany dotyczy każdego aspektu naszego życia. Jednym z nich jest życie zawodowe. Zmiana w jego obszarze jest dla jednych motywatorem do dalszego działania, a dla drugich czynnikiem blokującym, który nawet mimo niezadowolenia z obecnej pracy trzyma nas w dotychczasowym miejscu. Warto sprawdzić jakie jest nasze…
Kategoria: Rynek Pracy

Ilu Polaków to technokaleki
Pracodawco, nie zrób ze swojego pracownika technokaleki Niecałe 3% przebadanych stanowisk pracy w Polsce spełnia wymogi ergonomii – wynika z badania „Ergotest: Nie zostań technokaleką”. To właśnie polscy pracodawcy dbają o zatrudnionych najgorzej. Zagraniczni – już dawno się przekonali, że efektywni i oddani firmie są przede wszystkim pracownicy zadowoleni oraz zdrowi. Zaniedbań pracodawców w…

Nieuzasadnione zwolnienia to dodatkowe koszty dla pracodawców
Pracodawcy coraz częściej kontrolują zwolnienia lekarskie. W I kwartale cofnięto lub pomniejszono świadczenia warte 53 mln zł Nieuzasadnione zwolnienia to dodatkowe koszty dla pracodawców, dlatego firmy coraz częściej korzystają z możliwości kontroli zwolnień lekarskich przez ZUS. Pomaga ona ustalić, czy pracownik nie wykonuje w tym czasie pracy zarobkowej lub nie przedłuża sobie w ten sposób…

Co szósty Polak ma problem z otrzymaniem 14 dni nieprzerwanego urlopu
14 dni nieprzerwanego urlopu nie dla każdego realne Dwa tygodnie niczym niezakłóconego urlopu wypoczynkowego? Jak się okazuje, co szósty polski pracownik ma problem z ich otrzymaniem. A przecież prawo do tego świadczenia jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Z badania przeprowadzonego przez portal monsterpolska.pl wynika, że w Polsce 17% pracowników nie dostaje 14 dni nieprzerwanego…

Miejsca pracy w Łodzi
Coraz więcej miejsc pracy w Łodzi. Miasto spodziewa się powstania nowych biur i centrów usługowych W I kwartale w Łodzi powstało ponad 2 tysiące nowych miejsc pracy. To bezprecedensowe tempo – oceniają władze miasta. Liczą jednak, że będzie się ono utrzymywać, bo w regionie przybywa inwestycji wymagających zatrudniania dużych grup pracowników. Tu śmigłowce dla…

350 nowych miejsc pracy w Janaszówku
Mars uruchamia nową linię produkcyjną w fabryce pod Sochaczewem. Zwiększa też zatrudnienie 300 mln zł kosztowała rozbudowa fabryki czekolady firmy Mars w Janaszówku pod Sochaczewem. Dzięki tej inwestycji zakład będzie produkować 1,1 tys. opakowań M&M’s na minutę. Mars stworzył 70 miejsc pracy, ale dzięki zwiększonym dostawom pośrednio w gospodarce powstanie w sumie 350 nowych…

Zmieniły się zasady wstępnych badań lekarskich dla pracowników
Od dziś wstępne badania lekarskie dla pracowników na nowych zasadach 1 kwietnia zmieniają się zasady wstępnych badań lekarskich. Pracodawcy nie będą musieli wysyłać na nie nowych pracowników, którzy dostarczą ważne orzeczenie lekarskie z poprzedniego miejsca pracy. Konieczne jest, by warunki pracy na obu stanowiskach były podobne oraz by między rozwiązaniem jednej umowy a podpisaniem…

Praca dla specjalistów od budownictwa drogowego
W kolejnych miesiącach wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów od budownictwa drogowego. Będzie również rosło zatrudnienie w energetyce W II kwartale nastąpi zauważalny wzrost zapotrzebowania na specjalistów z zakresu budownictwa drogowego. To efekt przygotowań do stopniowo uruchamianych programów z nowej perspektywy UE. Do tego momentu więcej miejsc pracy generować będzie budownictwo mieszkaniowe. Z kolei w energetyce…

Elastyczny czas pracy pracownika
Minął ponad rok, odkąd obowiązują przepisy umożliwiające wprowadzanie w firmach elastycznego czasu pracy. Skorzystało z tego więcej niż 1000 polskich przedsiębiorstw, głównie dużych – zatrudniających od 50 do 249 osób. Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy i wprowadzenie ruchomego czasu pracy – to dwie możliwości, z których od ubiegłego roku korzystają…

Świąteczna impreza w firmie
Czy żałujesz swojego zachowania podczas świątecznej imprezy Autorem artykułu jest Triple PR Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Monster pokazują, że wielu osobom zdarzyło się zapomnieć podczas świątecznej imprezy firmowej.Prawie co dziesiąty pracownik przyznał się do zrobienia czegoś, czego potem bardzo żałował i został z tego powodu zwolniony. Prawie co dziesiąty pracownik przyznał się do zrobienia czegoś,…

Polacy pracują 60 godzin tygodniowo
Co dziesiąty Polak pracuje ponad 60 godzin tygodniowo Co czwarty Polak spędza w pracy od 41 do 50 godzin tygodniowo, a 12 proc. powyżej 60 godzin – wynika z badań CBOS. Najczęściej tłumaczymy to związaną z wykonywaniem obowiązków służbowych pasją. Czasem jest to po prostu pracoholizm. Niewielu pracoholików potrafi odpoczywać i korzystać z czasu…

Przerwany urlop
W nagłych wypadkach przełożony może przerwać pracownikowi urlop Pracodawca ma prawo w każdej chwili przerwać pracownikowi wakacje. Może to jednak zrobić tylko w określonych prawem przypadkach. Jeśli zatrudniony przez wyjazdem nie poda numeru telefonu, pod którym będzie dostępny, nie powinien ponieść za to konsekwencji. – Nawet jeżeli pracownik przebywa na wakacjach, jest zobligowany do…

Prace sezonowe w rolnictwie
Prace sezonowe w rolnictwie słabo płatne. Na niskie płace narzekają nawet pracownicy z Ukrainy w budownictwie. Niskie wynagrodzenia zniechęcają Polaków, którzy częściej szukają pracy sezonowej za granicą. Do Polski przyjeżdżają za to pracownicy ze Wschodu – już nie tylko z Ukrainy i Białorusi, ale nawet z Uzbekistanu. – Stawki, jakie są w tej chwili, zwłaszcza…

Idealna oferta pracy
Idealna oferta pracy – krok po kroku Przyciągająca wzrok i docierająca do grupy docelowej – oferta pracy, podobnie jak ta reklamowa – powinna trafić w target. Jeżeli oferta pracy będzie napisana „na szybko”, stracimy nie tylko swój czas, ale i pieniądze na… kolejną rekrutację. Wielu pracodawców nie przykłada zbyt dużej wagi do tego, jak powinna…

Pobyt w Finlandii – obywatel krajów spoza UE
W sytuacji obywateli państw, które nie wchodzą w skład Unii Europejskiej, konieczne jest składanie wniosków o pobyt lub też wizę. Obywatel takich krajów przybywający w Finlandii na podstawie nauki, pracy czy więzi rodzinnych obowiązkowo musi starać się o pozwolenie na pobyt. Sprawa wygląda nieco inaczej w sprawach dotyczących pracowników. W takiej sytuacji do podania o…

Uczenie się dorosłych – badanie OECD
Problematyka kształcenia dorosłych zajmuje od mniej więcej dekady bardzo ważne miejsce wśród priorytetów rozwojowych wielu krajów oraz organizacji międzynarodowych. Związane jest to z kryzysem demograficznym i starzeniem się społeczeństw w krajach wysokorozwiniętych oraz rosnącymi wymaganiami nowoczesnej gospodarki w odniesieniu do kwalifikacji pracowników. Oprócz czynników związanych z utrzymaniem czy akceleracją dynamiki gospodarczej, poważny problem dostrzeżono również…

Praca za granicą – sposoby szukania
Każdy bezrobotny z pewnością wie, jak szukać pracy, bo robił to niejeden raz. W zasadzie szukanie pracy poza granicami swojego kraju nie różni się od szukania pracy w ojczyźnie, jednak to od nas zależy, czy sposób na znalezienie pracy okaże się właściwy oraz bezpieczny. Przeglądając portale internetowe, na których zamieszczone są ogłoszenia o wolnych stanowiskach…

Uważaj na oszustów szukając pracy za granicą
Artykuł poświęcony poszukiwaniu pracy za granicą, zawierający garść praktycznych porad dla wszystkich osób chcących wyjechać do pracy za granicę. Porady, dzięki którym unikniesz wielu rozczarowań przy poszukiwaniu wymarzonej pracy. Od czasu kiedy praca za granicą stała się bardzo popularna czyli od wejścia do Unii Europejskiej minęło już prawie 10 lat. W tym czasie mnóstwo się…

Podróż służbowa i delegacje
Aby można było w firmie prawidłowo rozliczać podróże służbowe i delegacje, osoby pracujące w działach księgowych oraz kadrowo-płacowych powinny posiadać odpowiednie przeszkolenie w tej dziedzinie. W zakresie rozliczeń tego rodzaju konieczna jest znajomość prawa oraz najnowszych przepisów, które też dość często się zmieniają, dlatego skorzystanie z odpowiedniego kursu w takim przypadku jest najlepszym pomysłem. Obecnie…

Kobiety w kopalni – bezpieczeństwo i zdrowie
Międzynarodowa Organizacja Pracy apeluje o wypowiedzenie konwencji sprzed 50 lat. Konwencja Nr 45 Międzynarodowej Organizacji Pracy, zakazująca zatrudniania kobiet przy pracach pod ziemią w kopalniach, została przyjęta w 1935 roku. Od tamtego czasu zmieniły się zarówno warunki pracy, normy bezpieczeństwa i higieny pracy, jak też podejście do równego dostępu kobiet i mężczyzn do zatrudnienia. Dlatego…