Przegląd filmu fińskiego w Polsce (VIDEO)

Przegląd filmu fińskiego 2013. Serdecznie zapraszamy na coroczny przegląd filmu fińskiego w kinie Muranów. Rozpoczynamy w poniedziałek 2 grudnia o godz. 20.00 filmem „Indeks tłuszczowy miłości” w reż. Mikko Kuparinena.

Zaprezentujemy cztery filmy:
2 grudnia, godz. 20.00 Indeks tłuszczowy miłości
3 grudnia, godz. 20.00 Ósma bila
4 grudnia, godz. 18.00 Cisza
4 grudnia, godz. 20.30 Męskie rozmowy

„Indeks tłuszczowy miłości” (Rakkauden rasvaprosentti) to śmiała obyczajowo komedia romantyczna.

Główny bohater  Timo Stigu Mertala to spec z branży reklamowej, zatwardziały kawaler. Znany bywalec nocnych klubów w Helsinkach. Stigu jest zbyt pochłonięty pracą, by angażować się w poważne relacje z kobietami. Z czasem zaczyna narastać w nim przekonanie, że wypalił się, praca nie przynosi tyle satysfakcji co kiedyś, w końcu przyjdzie nawet walczyć mu o swoje stanowisko.

Ella Sadeoja jest sprzedawczynią w dziale z ubraniami, której największym marzeniem jest otwarcie własnego butiku. To jej jedyny cel, któremu podporządkowała swoje życie.

Kiedy spotykają się w kawiarni klubu fitness, Stigu oczarowany Ellą ku swojemu zdumieniu odkrywa, że dla niej najważniejszy jest regularny seks, bez zobowiązań. Stigu wchodzi w narzuconą mu rolę, co z kolei prowadzi oboje do wspólnego projektu jakim jest kampania na rzecz trwałych związków opracowana dla Federacji Rodzin. Idea kampanii wydaje się niedorzeczna, tym bardziej, że Ella ma wątpliwości co do pomysłu, a Stigu brakuje doświadczenia w związkach. Ponieważ w czasie podróży wszystko może się zdarzyć, przyjdzie im zgłębiać tajniki związku podczas malowniczego fińskiego lata, w miejscu gdzie mężczyźni i kobiety udowadniają swoją wartość: na Mistrzostwach Świata w noszeniu Żon. Czasu jest coraz mniej, a Stigu posuwa się za daleko by osiągnąć cel jakim jest zdobycie Elli.

„Ósma bila” (8-pallo)

to opowieść o Pike, samotnej matce ośmiomiesięcznej Aleksandry, byłej narkomance, która właśnie została zwolniona z więzienia. Dziewczyna mozolnie próbuje na nowo ułożyć sobie życie z dala od narkotyków, w które wciągnął ją jej były chłopak Lalli. Jego niespodziewany powrót do Finlandii burzy jej spokój i zagraża kruchym podstawom stabilnego życia, jakie dziewczynie udało się zbudować. Lalli bezwzględnie wykorzystuje Pike i ponownie wciąga ją w nałóg i brutalny świat przemocy. Dziewczyna staje przed życiowym dylematem, bo tym razem nie może popełnić tego samego błędu. Musi ratować siebie i córeczkę.

„Cisza” (Hiljasuus)

Trwa druga wojna światowa. W Finlandii, na froncie rosyjskim ulokowane jest centrum ewakuacji, gdzie składa się poległych żołnierzy, przed wysyłką do domu.

Cisza – to historia Eino, nierozgarniętego syna człowieka, którego zadaniem jest mycie zwłok. Eino idzie na wojne, a jego prosta dusza pełna jest heroicznych ideałów. Życie w małej społeczności okazuje się być bardziej skomplikowane niż sama wojna, a samo centrum ewakuacji naznaczone przez charaktery ludzi  którzy je prowadzą; Kapelan Hiltunen, szalony  na punkcie liczb i wykresów; Korpikangas, były studenty medycyny, prosto ze szpitala psychiatrycznego; Miina, stara znachorka oraz dwie młode ochotniczki- Jaana zamknięta w twardej skorupie i Siiri z otwartym sercem.

Jednak najważniejszym dla Eino jest jego wieloletni przyjaciel Antti, któremu własny ojciec zorganizował niewinną pracę w centrum. Antti to uroczy łobuz, za którego Eino wykonuje wszystkie prace, podczas gdy on sam koncentruje się na zalotach i nielegalnym handlu z wrogiem po drugiej stronie linii frontu.

 

„Męskie rozmowy” (Miesten välisiä keskusteluja)

Kari Mairisaari jest znanym pisarzem, autorem ośmiu powieści, w których  bezlitośnie rozprawia się z elitą polityczną, celebrytami, wpływowymi ludźmi kultury. Kolejna książka ma być satyrą na partię tzw. Prawdziwych Finów, jednak prace nad nią pozostają nieukończone, a terminy niedotrzymane bowiem zamiast tego Mairisaari zaczyna pracować nad nowym tematem. Bohaterem ma być Vlatko, mechanik chorwackiego pochodzenia oskarżony o zbrodnie wojenne z czasów wojny bałkańskiej. Co czuje piętnastolatek odbierając drugiej osobie życie? Mairisaari wkracza na nieznane sobie ścieżki, przeprowadza śledztwo, które zarówno fizycznie jak i psychicznie niesie za sobą cierpienie. Czy odważy się napisać powieść, która będzie równie ważna dla czytelnika jak i pisarza? „Męskie rozmowy” portretuje wyzwania jakie stoją przed artystą, , porusza kwestie przypadkowych zdarzeń w życiu człowieka, prawdziwych przyjaźni.

Bilety na wszystkie seanse są do nabycia w kinie Muranów.

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Finlandii w Warszawie

Skomentuj