Ambasador z wizytą pożegnalną w Tampere
Ambasador złożył wizytę pożegnalną w Tampere, gdzie m.in. został przyjęty przez panią burmistrz tego miasta, Annę – Kaisę Ikonen. Rozmawiano o współpracy z Łodzią, która jest miastem partnerskim Tampere.
Oba miasta łączy nie tylko formalne porozumienie o współpracy i ożywione kontakty, ale również podobna przemysłowa przeszłość i bardzo podobne problemy dnia dzisiejszego. Tampere może okazać duże wsparcie Łodzi w jej staraniach o uzyskanie EXPO’22. Aktualnie Tampere boryka się z dużym napływem uchodźców z Iraku, jednak, jak podkreśliła pani burmistrz, jeśli się ma pozytywny stosunek do nich, to i potencjalne problemy i kłopoty stają się jakby mniej groźne i skomplikowane. Znana ze swej gościnności Łódź, jak się wydaje, będzie mogła wiele się nauczyć od Tampere, jak sobie radzić technicznie i logistycznie z przybyszami z krajów ogarniętych wojną.
Ambasador gościł też w nowoczesnej fabryce idei , mieszczącej się w starym obiekcie przemysłowym fińskiej firmy Finnlayson, znakomicie odnowionym i rewitalizowanym, znanym obecnie jako New Factory. To tam właśnie zorganizowani przez firmę DEMOLA studenci realizują swoje rewolucyjne pomysły na zamówienie instytucji państwowych oraz korporacji, pracując co roku zespołowo nad około 100 projektami.
Ambasador spotkał się także z kierownictwem miejscowej Izby Handlowej, z którym omawiano możliwości współpracy biznesowej z Polską.
Szczęśliwa z punktu widzenia interesów polskiej polityki historycznej okazała się wizyta ambasadora w unikatowym Muzeum Szpiegostwa. Po raz trzeci w swojej karierze ambasador odkrył niewłaściwą, bo zawierającą rewizjonistyczne, godzące w interesy Polski treści mapę Eurazji wyprodukowaną w latach 60. minionego stulecia. Sprawą przywrócenia prawdy historycznej o polskich powojennych granicach w muzeum ma się zająć konsul honorowy RP w Tampere, pan Matti Sommarberg, który przez cały dzień towarzyszył ambasadorowi.
Źródło: helsinki.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com