Rozmowa z dzieckiem przed wyjazdem rodzica lub rodziców powinna dotyczyć wszystkich aspektów jego nowego życia.
Jeżeli jej dotychczas nie odbyliście, w każdym momencie można do niej wrócić. Rozmowa powinna dotyczyć organizacji życia codziennego dziecka, gdy Was nie będzie. Jako osoby dorosłe ustalcie i przekażcie dziecku, kto będzie się nim opiekował, kto będzie podejmował decyzje w jego sprawie, kto będzie dbał o jego sprawy szkolne, kontaktował się z lekarzem, kupował i przyrządzał posiłki, płacił rachunki i inne. Bardzo istotne jest uważne wysłuchanie dziecka podczas takiej rozmowy. Powinno ono mieć możliwość wypowiedzenia się, przedstawienia swojego pomysłu na zaplanowanie najbliższego czasu, określenia swoich potrzeb. Na każdym etapie Waszej nieobecności warto czuwać, czy powyższe ustalenia są dostosowane do potrzeb dziecka.
Sprawdź, czy wyjaśniłeś/aś dziecku najważniejsze kwestie:
– Dlaczego zdecydowałeś/aś się na wyjazd do pracy zagranicę? Co było powodem podjęcia takiej decyzji?
– Kiedy skończy się Wasza rozłąka? Jakie są plany na najbliższy miesiąc, 3 miesiące, pół roku i rok? Kiedy wrócisz na stałe do Polski lub kiedy dziecko na stałe dołączy do Ciebie zagranicą?
– Gdzie mieszkasz (podaj dziecku adres!)? Gdzie pracujesz, czym się zajmujesz? Pamiętaj, by zostawić dziecku adresy i telefony kilku najbliższych Ci osób mieszkających w tym samym mieście.
– Kto będzie opiekował się dzieckiem? Jakimi sprawami w życiu dziecka będzie zajmował się opiekun, a jakie sprawy wciąż powinny być omawiane i ustalane z Tobą?
– Jak często i w jaki sposób będziecie się komunikować?
– Pamiętaj, by powiedzieć dziecku, że jeśli sobie z czymś nie radzi, zawsze mu pomożesz. I że zawsze możesz do niego wrócić albo zaprosić go do wyjazdu zagranicę.
Źródło: materiały pochodzą ze strony rodzicebezgranic.pl